Španělsko

Historie Španělska je velmi bohatá a obsáhlá, poloostrov obývalo postupně i zároveň několik různých kmenů a národů. V 8. století se na Pyrenejském poloostrově usídlili Arabové, kteří byli ze Španělska vyhnání díky probíhající a stále sílící reconquistě. Poté se Pyrenejský poloostrov rozdělil na tři státy. Na západě vzniklo Portugalsko, ve středu poloostrova Kastilie a na východě Katalánsko. Ke sjednocení Španělska došlo až v 15. století sňatkem Isabely Kastilské s princem Ferdinandem II. Aragonským.

V 16. století podporovalo Španělsko mnoho objevných plaveb a tak díky tomu byla i například objevena Amerika Kryštofem Kolumbem ještě na konci 15. století.

Později se Španělsko dostalo do krize kvůli vymření Habsburků, kdy začaly boje a španělské dědictví. Ve Španělsku byl nastolen absolutismus a kdysi španělská velmoc je ničena a drancována Napoleonem a válkami pod jeho velením. Španělsko ztratilo své kolonie.

Během let 1936 – 1939 došlo ve Španělsku k občanské válce, kterou rozpoutal fašistický vůdce Franco. Franco poté vládl zemi až do své smrti roku 1975.

Roku 1978 přijal nový král Juan Carlos I. novou a hlavně demokratickou ústavu, která platí dodnes.

Dnes je tedy Španělsko demokratickou zemí s oficiálním názvem Španělské království. Tomuto státnímu zřízení se říká konstituční monarchie parlamentárního typu. Hlavním městem je Madrid, který má více než šest milionů obyvatel.

Španělsko jako takové má více než 46 milionů obyvatel a jeho rozloha je 504 783 km², jedná se tedy o čtvrtou největší zemi v Evropě. Nejvyšším bodem ve Španělsku je Pico de Teide se 3718 metry nad mořem.

Úředními jazyky ve Španělsku jsou španělština, katalánština, galicijština a baskičtina a oficiální měnou je dnes už euro. Španělsko bylo dřív silně katolickou zemí a tak není divu, že i dnes je přes 70% obyvatel katolíky.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Bulharsku | Počasí v Chorvatsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí ve Španělsku, počasí Španělsko. | Aktuální předpověď počasí ve Španělsku. Počasí Španělsko, Barcelona, Costa Brava, Ibiza, Mallorca.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů